EN

PL
Oficjalny dystrybutor oraz autoryzowane centrum serwisowe marek:

Pompy CAPRARI do wody i ścieków

Wstęp

Pragniemy poinformować, że od czerwca 2011 roku firma ASPAMET została polskim przedstawicielem firmy Caprari - znanego, włoskiego producenta pomp do wody i ścieków, pomp drenażowych, zatapialnych i suchych (seria KC+/KS+, K-Kompact, D/DS, M/MS), promieniowych aeratorów zanurzalnych ARS/S, układów napowietrzających typu OXY-FLOW oraz urządzeń pokrewnych.

Grupa Caprari jest największym we Włoszech i wiodącym w skali międzynarodowej producentem pomp do wody i ścieków: odśrodkowych, elektrycznych oraz pokrewnych, zaawansowanych rozwiązań technicznych dla gospodarki wodnej i wodno-ściekowej. Założona w 1945 roku przez Amadio Caprari firma przez wszystkie lata swojego istnienia konsekwentnie poszerzała i rozbudowywała ofertę produkcyjną tak, aby zawsze jak najlepiej odpowiadać aktualnym wymaganiom stawianym przez gospodarkę wodną i coraz bliżej współpracować ze swoimi klientami. W chwili obecnej Caprari dysponuje najwyższej jakości, wysokiej sprawności, oryginalnymi rozwiązaniami obejmującymi min.: pompy głębinowe, pompy ściekowe, drenażowe, pompy do wód komunalnych, pompy przemysłowe, rolnicze oraz dużą gamę urządzeń do wielu innych zastosowań ogólnego przeznaczenia.

Poniżej prezentujemy najważniejsze typoszeregi urządzeń Caprari, których dystrybucją zajmuje się nasz firma. Więcej informacji w języku włoskim, angielskim lub niemieckim znajdziecie Państwo na oryginalnej stronie producenta : http://www.caprari.it/ . Aspamet Siuta Andrzej świadczy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, przeprowadza montaże i rozruchy wszystkich oferowanych urządzeń. W celu uzyskania bliższych informacji prosimy o skontaktowanie się z pracownikami działu handlowego naszej firmy ( marketing.bielsko@aspamet.pl lub tel. +48 784 008 457 ).

1. Zatapialne pompy z serii D-M

Pompy z Serii D i M są to elektryczne, zatapialne pompy przeznaczone głównie do odpompowywania powierzchniowych wód drenażowych. Dzięki przyjaznej użytkownikowi konstrukcji oraz wysokiej sprawności, urządzenia te gwarantują wysokie parametry robocze. Szeroka gama modeli obejmuje rozwiązania: od specjalnie zaprojektowanych lekkich i łatwych w obsłudze jednostek, przeznaczonych do użytku w warunkach gospodarczych, po wysoce specjalistyczne konstrukcje, które radzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach pracy.

Przyjazne dla użytkownika zanurzalne, elektryczne pompy z serii D-M są gotowe do natychmiastowego użycia. Wystarczy tylko podłączyć kabel zasilający do układu ochronno-kontrolnego oraz rurę dopływową do obudowy pompy.


1.1. Seria D-DS

Seria elektrycznych pomp D-DS przeznaczona jest do przepompowywania czystej wody, bądź lekko zanieczyszczonej, nie posiadającej własności żrących oraz wolnej od zanieczyszczeń włóknistych, mogących zablokować sito ssawne bądź wirnik.

1.1.1. Typ DX-DSX – DA/DSA

Elektryczne pompy do wody zaprojektowane do realizacji wszelkich potrzeb domowo-gospodarskich (DX/DSX) czy też spełniających wymagania profesjonalne do ciężkich zastosowań w warunkach normalnych (DA/DSA), takich jak: opróżnianie zbiorników i rezerwuarów, nawadnianie ogrodów i pól uprawnych czy transport wody czystej, bądź lekko zanieczyszczonej.

Dostępne w rozwiązaniach do pracy przy następujących napięciach:

Silnik w kąpieli olejowej, w klasie izolacji F i klasie szczelności IP68. Śruby wykonane ze stali nierdzewnej.


1.1.2. Typ DRN/DSRN – DRH-L/DSRH-L

To zanurzalne pompy elektryczne, które idealnie spełniają wymagania branży budowlanej. Znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie, nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, trzeba zagwarantować ciągłą pracę urządzeń. Mocna konstrukcja, odporne na ścieranie materiały użyte do wykonania części mających kontakt z pompowanym medium, specjalne czujniki wykrywające przeciek na wlocie pompy - powyższe właściwości w połączeniu z praktyczną budową, ułatwiają eksploatację, gwarantują ciągłe i wysokie osiągi oraz długą żywotność.

Silnik umieszczony został w obudowie o klasie izolacji F. Są to silniki trójfazowe 400V ±10%, 50Hz; 380V ±5%, 60Hz. Śruby wykonane są ze stali nierdzewnej.


1.2. Seria M-MS

Elektryczne pompy z serii M-MS: zaprojektowane z obszernym wolnym przelotem, dzięki czemu mogą być użyte do pompowania wody drenażowej, zawierającej zawieszone cząstki stałe, których rozmiar nie przekracza limitów wolnego przelotu dla konstrukcji danej pompy.

1.2.1. Typ MX/MSX – MA/MSA

Pompy elektryczne z osadzonym wirnikiem otwartym lub wirnikiem typu vortex, gwarantują wysoki limit wolnego przelotu. Mają idealne zastosowanie do wód infiltracyjnych, ścieków oraz do opróżniania małych osiedlowych szamb. Pompy z wirnikiem typu vortex zalecane są, do pompowania cieczy zawierających zawieszone ciała stałe oraz włókniste.

Na żądanie pompy typu MA/MSA, wyposażane są w automatyczny element sprzęgający na wylocie, który może być wykorzystany w instalacjach ściekowych lub szambach.

Dostępne są w rozwiązaniach przystosowanych do pracy przy następujących napięciach:

Silnik w kąpieli olejowej, w klasie izolacji F i klasie szczelności IP68. Śruby wykonane ze stali nierdzewnej.


Charakterystyki prac dla pomp Serii D-M



Przykładowy przekrój pompy typu MAM-MAV:


Pozycja Podzespół Materiał
1 Pierścień uszczelniający Brąz
2 Wirnik jednokanałowy Żeliwo szare
3 Uszczelnienie mechaniczne SiC/SiC
4 Kabel zasilający n/d
5 Stojan n/d

6

Rotor n/d
7 Pierścień uszczelniający Guma
8 Wirnik typu Vortex Żeliwo szare
9 Obudowa pompy Żeliwo szare
10 Stopa sprzęgająca Żeliwo szare
11 Uszczelka na kołnierzu Kauczuk nitrylowy


2. Zatapialne pompy z serii KCT+/KST+

Pompy do wody i ścieków z tej serii posiadają rozdrabniacz, dzięki czemu są w stanie podnosić wodę zawierającą zanieczyszczenia stałe oraz włókniste. Mają zastosowanie przy obsłudze osiedli mieszkaniowych, domów wolnostojących, na kempingach, w hotelach, na stacjach paliw, w supermarketach, na farmach, w przemyśle spożywczym, w papierniach oraz wszędzie, gdzie istnieje konieczność rozdrabniania substancji stałych, zawieszonych w pompowanym medium.

Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych poprawia parametry pracy, podnosi wydajność oraz niezawodność, gwarantując znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Mimo użycia silników o określonej mocy, uzyskany efekt dużych ciśnień, umożliwia transport zanieczyszczonej wody na duże odległości oraz pokonywanie dużych różnic pomiędzy poziomami. Dzięki temu urządzenia te mają bardzo szeroki zakres zastosowań.

Średnica króćca tłocznego DN 40.

Pompa zatapialna z serii KCT+ :

Możliwe sposoby instalacji:

    1. Ze stopą sprzęgającą na dnie zbiornika.
    2. Ze stopą sprzęgającą w zawieszeniu.
    3. Wersja przenośna.

Główne podzespoły pompy serii KCT+/KST+:


Charakterystyka pracy dla pomp z serii KCT+/KST+:

3. Zanurzalne pompy z serii KC+/KS+

Pompy do ścieków z serii KC+/KS+ to oryginalny owoc włoskiej myśli technologicznej, u której źródeł leży troska o środowisko naturalne, a zwłaszcza wodę oraz idea ochrony tego środowiska przed postępującą degradacją, wywołaną ciągłym rozwojem przemysłowym naszego społeczeństwa. Pompy z tej serii służą do przepompowywania zużytej wody z miejskich i przemysłowych sieci kanalizacyjnych do przepompowni ścieków lub bezpośrednio do oczyszczalni ścieków. Dostępne są pompy z niezapychającymi się wirnikami otwartymi, jednokanałowymi, dwukanałowymi oraz z otwartymi, ruchomymi wirnikami typu vortex. Zaletami wirników jedno- i dwukanałowych jest wysoka wydajność, natomiast wirniki vortex są niezastąpione, gdy w grę wchodzi przepompowywanie cieczy z dużą zawartością ciał stałych, włóknistych oraz rozpuszczonych gazów. Analizując szeroką gamę pomp zatapialnych firmy Caprari na pewno znajdą Państwo urządzenia najlepiej odpowiadające Waszym konkretnym potrzebom.


Cechy charakterystyczne zanurzalnych pomp do ścieków z serii KC+/KS+:


Wykres charakterystyki pracy dla pomp KC+ 50Hz:

Możliwe wersje instalacji:


    1. W zanurzeniu na dnie zbiornika ze stopą sprzęgającą.
    2. Wersja mobilna w zanurzeniu na specjalnej ramie.
    3. Instalacja w suchej komorze w pozycji pionowej, bądź poziomej (wersja z płaszczem wodnym).

Główne podzespoły:


4. Pompy do wód zanieczyszczonych z serii K-Kompact D suchej instalacji

Pompy K-Kompact zostały zaprojektowane w wyniku badań nad dynamiką płynów i mechaniką przepływów. Zastosowanie w tych pompach siników najnowszej generacji, gwarantuje niezawodność i wydajność nieosiągalne dla innych modeli pomp. Innowacyjna budowa pozwala połączyć w jedną całość niewielkie gabaryty pomp monoblokowych z jednoczesną redukcją poziomu wibracji, wytrzymałością i wszechstronnością.

Dzięki konstrukcjom wykorzystującym wirniki jedno- lub dwukanałowe, możliwe jest uzyskanie rewelacyjnych parametrów wydajnościowych. Natomiast zastosowanie wirników typu vortex umożliwia aplikowanie tych pomp do cieczy zanieczyszczonych dużą zawartością ciał stałych, włóknistych jaki i rozpuszczonych gazów.

Pompy z serii K-Kompact głównie wykorzystywane są w stacjach uzdatniania wody i na oczyszczalniach ścieków. W szczególności mogą być użyte podczas procesów denitryfikacji, nitryfikacji, recyrkulacji osadów ściekowych, do płukania filtrów, a także w instalacjach przeznaczonych dla przemysłu, np. tekstylnego, papierniczego, ciężkiego, spożywczego, ceramicznego, kamieniarskiego oraz w garbarniach.

Tak jak wszystkie pompy firmy Caprari, seria K-Kompact oferuje bezkonkurencyjny „Life Cycle Cost” ( korzystny koszt cyklu życia produktu) , wysoką wydajność, potwierdzoną niezawodność oraz ekstremalnie niskie koszty eksploatacyjne.


Średnice króćców tłocznych od DN80 do DN250.

Pompa z serii K-Kompact w pozycji horyzontalnej:

Podstawowe podzespoły pompy z serii K-Kompact:

    1. Wirnik Vortex, jedno- lub dwukanałowy firmy Caprari,
    2. Dający się regulować kołnierz ssący i wylotowy,
    3. Podwójne uszczelnienie mechaniczne z dedykowaną separacją olejową oraz komorą smarną dla uzyskania maksymalnej ochrony i niezawodności,
    4. Sonda pojemnościowa sprawdzająca w trybie ciągłym wydajność uszczelnień mechanicznych,
    5. Podwójne łożyskowanie wału,
    6. Silnik IP55, z kołnierzem i mocowaniem w standardzie.

5. Systemy napowietrzające:

  1. Zanurzalne aeratory kołowe z serii ARS – ARS/S

Zanurzalne aeratory z rodziny ARS i ARS/S są niezwykle elastycznymi i wszechstronnymi systemami napowietrzającymi, wykorzystywanymi do oczyszczania ścieków oraz wszędzie tam, gdzie występuje konieczność wymieszania cieczy z powietrzem, nawet w najtrudniejszych i niedogodnych warunkach pracy. Jednymi z wielu zalet zanurzalnych systemów napowietrzających firmy Caprari, są: większa ilość przetłaczanego powietrza, niski poziom emisji hałasu, podwyższona niezawodność, niskie koszty i krótki czas instalacji.

W aeratorach nie ma konieczności budowy drogich i skomplikowanych systemów rozpraszania powietrza, gdyż urządzenia te są w stanie wykorzystać powietrze atmosferyczne. Jest ono zasysane przez rurę wystającą nad powierzchnię napowietrzanej cieczy. W specjalnych instalacjach (duże głębokości, specjalne wymagania co do zawartości czystego tlenu) aeratory mogą być połączone z kompresorami wtłaczającymi powietrze wzbogacone czystym tlenem, czysty tlen lub inne gazy, bądź ciecze. W przeciwieństwie do innych systemów napowietrzających, kompaktowość zanurzalnych aeratorów, pozwala na ich instalacje bez potrzeby opróżniania zbiorników czy też przerwania prowadzonych procesów przez wyłączenie istniejących urządzeń.

Aeratory ARS – ARS/S w szczególności są przystosowane do następujących procesów oczyszczania ścieków:

  1. Powierzchniowe aeratory kołowe z serii ADS

Aeratory powierzchniowe w głównej mierze wykorzystywane są na oczyszczalniach w biologicznym procesie oczyszczania ścieków oraz lagunach. Mogą być instalowane stacjonarnie w zanurzeniu lub mogą unosić się na powierzchni wody. Budowa wirnika pozwala na uzyskanie dużych wydajności przesyłanego powietrza. Różny stopień zanurzenia wirnika, pozwala sterować wydajnością transportowanego powietrza oraz ma wpływ na stopień wymieszania. W celu uzyskania odpowiedniej regulacji zanurzenia oraz maksymalnego transportu powietrza, nasze aeratory, wyposażone są w odpowiedni system nośny, złożony z gwintowanych rur oraz podwójnie regulowanych śrub.

Aeratory kołowe z serii ADS:

  1. Aeratory z serii OXY-FLOW

Aeratory OXY-FLOW mają zastosowanie w procesach napowietrzania i homogenizacji, w instalacjach wykorzystywanych do oczyszczania ścieków miejskich, przemysłowych, hodowlach zwierząt, rolnictwie oraz do napowietrzania lagun, przy ograniczonych inwestycjach i wysokich kosztach eksploatacyjnych. Idealnie nadają się również dla zbiorników retencyjnych.

Kompaktowe i proste w instalacji, są odpowiednie do stosowania w zbiornikach o dowolnym kształcie i wielkości. Urządzenie zanurzone jest w oczyszczanej cieczy, dzięki czemu redukcji ulega poziom emisji hałasu, który można jeszcze bardziej obniżyć, przez zastosowanie dodatkowego tłumika.

Zasada działania:

Zanieczyszczona ciecz pompowana jest przez pompę do zwężki Venturiego w wyrzutniku. Wytworzona próżnia powoduje zasysanie powietrza przez rurę, która jest wyprowadzona nad powierzchnię oczyszczanej cieczy. Uzyskana w ten sposób mieszanina cieczy z powietrzem, posiada pęcherzyki powietrza o niewielkiej wielkości, co pozwala osiągnąć dużą powierzchnię kontaktową z cieczą, co z kolei przekłada się na wysoki poziom wydajności napowietrzania.

W skład aeratorów OXY-FLOW wchodzą wysokiej jakości pompy z serii KC+/KS+, odpowiednio zaprojektowany wyrzutnik i dyfuzor. Poszczególne elementy tego układu gwarantują wysoką wydajność i niezawodność przez lata. Przytwierdzona przez specjalny kołnierz do wyrzutnika rura ssawna umożliwia również podnoszenie całego urządzenia.